انتخاب يه توزيع واسه جذب كاربرا به لينوكس

انتخاب يه توزيع واسه جذب كاربرا به لينوكس

نوشتهاز reza » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 8:06 am

سلام. من به تازگي عضو اين گروه شدم و از اين بابتم خوشحالم. من خودم تازه كارم و جز چند تا دستور ساده shell خيلي چيزي بلد نيستم. اما گردش روزگار منو جايي گذاشته كه بايد يه عده كاربر ويندوزي رو بيارم سمت لينوكس. مي خواستم ببينم چه توزيعي(Ubuntu- Suse-....) رو معرفي مي كنيد كه تا جاي ممكن شبيه ويندوز باشه و كار كردن باشم راحت و گرافيكي باشه. ممنون
By Reza
reza

نوشته: 3
پیوستن: یک شنبه اردیبهشت 6, 88 1:07 pm
Given: 2 thanks
Received: 2 thanks

The following 2 users would like to thank reza for his or her post:
Ali_Gh, totia

Re: انتخاب يه توزيع واسه جذب كاربرا به لينوكس

نوشتهاز moslem.b » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 8:16 am

اوبونتو و پارسیکس واسه شروع خوبه

البته یه مزیت هایی پارسیکس داره مثلا اینکه ام پی تری رو میتونید باهاش اجرا کنید ولی توی اوبونتو حتما باید قبلش پکیج ها رو دانلود و نصب کنید

از طرفی دیگه اوبونتو یه فروم فارسی داره که کاربراش مشکلاتشون رو اونجا حل میکنن
ctrl+c
moslem.b

نوشته: 362
پیوستن: چهار شنبه دی 4, 87 4:51 pm
شهر: اهواز
Given: 100 thanks
Received: 108 thanks

The following user would like to thank moslem.b for his or her post:
totia

نوشتهاز rosenth » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 8:49 am

راستش من از mandriva شروع کردم و از نظر من از اوبونتو راحت تر بود . منظورم اینه که شما پیشنهادهای مختفلی میتونید از بچه ها بگیرید پس سعی کنید از این لینکی که Amin_RPG پیشنهاد کرد استفاده کنید: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php
Last edited by rosenth on چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 9:22 am, edited 1 time in total.
rosenth

نوشته: 132
پیوستن: سه شنبه دی 3, 87 10:50 am
Given: 15 thanks
Received: 57 thanks

نوشتهاز reza » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 9:13 am

rosenth نوشته است:راستش من از mandriva شروع کردم و از نظر من از اوبونتو راحت تر بود (با اینکه به kde علاقه ندارم). منظورم اینه که شما پیشنهادهای مختفلی میتونید از بچه ها بگیرید پس سعی کنید از این لینکی که Amin_RPG پیشنهاد کرد استفاده کنید: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php

ممنون از راهنمايي. اتفاقا الان تو همين سايته بودم. suse , ubuntu , mandrivaرو بم پيشنهاد داد. حالا مسلم هم كه گفته پارسيكس. حتما يه تستم پارسيكسو مي كنم. ممنون
By Reza
reza

نوشته: 3
پیوستن: یک شنبه اردیبهشت 6, 88 1:07 pm
Given: 2 thanks
Received: 2 thanks

نوشتهاز itline » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 11:30 am

ببینید همیشه این بحث هست که از چه توزیعی باید شروع کرد، تمام این پیشنهادات خوبن منتهی انتخابش بر میگرده به سلیقه خود فرد که باید بعد از چند وقت کار کردن و پیدا کردن تجربه به انتخاب آخر برسه که این هم در طول زمان و به مرور تغییر خواهد کرد

پارسیکس از این جهت مناسبه که بصورت پیشفرض از زبان فراسی پشتیبانی میکنه اگر چه طیف کاربرانش کم است اما یک کتاب فارسی و دیسک آموزشی تصویری داره که این کمبود رو جبران میکنه

suse, mandriva, ubuntu, kubuntu هم مناسب هستند
itline
گروه راهبران وب‌سایت

نوشته: 269
پیوستن: یک شنبه دی 1, 87 10:24 pm
Given: 53 thanks
Received: 71 thanks

The following user would like to thank itline for his or her post:
reza

نوشتهاز narcissus » چهار شنبه اردیبهشت 9, 88 11:44 am

reza نوشته است:سلام. من به تازگي عضو اين گروه شدم و از اين بابتم خوشحالم. من خودم تازه كارم و جز چند تا دستور ساده shell خيلي چيزي بلد نيستم. اما گردش روزگار منو جايي گذاشته كه بايد يه عده كاربر ويندوزي رو بيارم سمت لينوكس. مي خواستم ببينم چه توزيعي(Ubuntu- Suse-....) رو معرفي مي كنيد كه تا جاي ممكن شبيه ويندوز باشه و كار كردن باشم راحت و گرافيكي باشه. ممنون

توزیع هایی مثل ابونتو روی دکستاب های خانگی کارهای زیادی کردن و برای خوشامد گویی به کاربرای ویندوز خوبن یعنی برای من که خوب بود .

ولی یه توصیه : لینوکس را یه چیز بدون مشکل و دردسر نشون نده چون شاید کسایی را جذب کنی ولی بعد به شدت انها را از لینوکس زده میکنی . پس به مسئولیتی که در برابر تشویق دیگران به لینوکس پیدا میکنید دقت داشته باشید . یه جمله هست زیاد شنیدم ==>> درست از لینوکس دفاع کنیم . ;)

موفق باشید .
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win
narcissus

نوشته: 224
پیوستن: شنبه دی 7, 87 3:33 pm
شهر: دزفول
Given: 25 thanks
Received: 69 thanks

The following 2 users would like to thank narcissus for his or her post:
reza, totia

نوشتهاز Ali_Gh » دو شنبه اردیبهشت 14, 88 9:55 pm

ضمن خیر مقدم و تشکر از رضا جان، به خاطر ارائه این تاپیک، ;)
من هم به عنوان عضو کوچک لاگ، نظر خودم و جک والن رو در این خصوص مطرح می کنم:
توزیع openSUSE ، توزیع پیشنهادی من هستش، به خاطر وجود المان های کنترل پنلش که بیشتر به المان های کنترل پنل سیستم عامل مایکروسافت نزدیکه. همچنین این توزیع در نظر سنجی ها به عنوان مناسب ترین توزیع برای مهاجران ویندوزی شناخته شده. ولی توصیه اکید دارم که هرگز کاربران رو در این توزیع نگه ندارین، چون این توزیع در تیغه فناوری به سر می بره و شرکت novel بیشتر بسته های آزمایشی رو روی اون قرار می ده تا در اثر تجربیات کاربران این توزیع، بتونه SUSE enterprise رو با ثبات بیشتری ارائه کنه.

در کل به دنبال توزیع های آسان بگردید. مثل:: Ubuntu,PCLinuxOS, Mepis, Linux Mint, و Mandriva
ولی مثلا slackware توصیه نمی شه!
همچنین، در صورتیکه تمایل به مهاجرت فوری ندارین، پیشنهادم این هستش که کاربران رو قبلا با محصولاتی که در لینوکس و ویندوز به صورت مشترک وجود دارند، آشنا کنین، تا کاربران کمترین تغییر رو در کوتاه مدت تجربه کنند.
در مورد میز کار هم:
KDE یا xfc برای کاربران ویندوز مناسبتر بوده اند، البته در این خصوص می توانید از Gnome های سفارشی شبیه ویندوز استفاده کنین. در این محیط ها منوی ها رو تا حد امکان شبیه منوی استارت ویندوز بچینید.
چند پیشنهاد::
-+ درصورتی که امکانش فراهم باشد، قبلا از سوویچ کردن کل سیستم ها به لینوکس، یک سیستم رو با توزیع و دسکتاپ مورد نظر، آماده کنین تا کاربران با آن کار کرده و کم کم با لینوکس آشنا شوند.

-+ منوی administrative رو حذف کنین. دیدن samba ، network و سایر المان های این منو می تواند منجر به گیج شدنشان شود.
-+ آشنا کردن کاربران با ابزار های دریافت پکیج و به هنگام سازی، مثل apt-get و rpm . آشنا کردن کاربران با ابزارهای گرافیکی معادل این دستورات می تواند بسیار آسانتر باشد و توزیع هایی که این قابلیت رو دارن، توصیه میشه.
-+ مستندات چاپ شده، در اختیار کاربران قرار دهید. هرگز به یک تازه وارد نگویید RTFM چون روند اموزشش رو مختل می کنین. در مورد راهنما ها توجه داشته باشین که کاربر به نسخه مناسب راهنمایی شده، توجه کنین که اگر کاربران مثلا از KDE 3.5 استفاده می کنند، در راهنما نوشته نشده باشد KDE 3.x ، کاربران تازه وارد گیج می شوند!!
-+ برای انجام وظایف مشکل، از روند انجام کار تصویر ویدیویی تهیه کنید و به کاربران ارائه کنید.
-+ کاربران رو به استفاده از فروم ها و ثبت نام در ایمیل های گروهی کاربران لینوکس تشویق کنید.
-+ کاربران قویتر رو تشویق کنین، لینوکس رو روی سیستم منزلشان هم نصب کنن.

منبع :: techrepublic ،ده فرمان برای انتقال سریعتر کاربران در مهاجرت به لینوکس، تالیف جک والن
http://blogs.techrepublic.com.com/10things/?p=483
گروه کاربران ایرانی اینک اسکیپ
http://inkscape-ir.org
آکلینوکس
http://aqlinux.ir
Ali_Gh
مسئول جلسات

نوشته: 443
پیوستن: شنبه دی 7, 87 11:00 am
Given: 58 thanks
Received: 197 thanks