اپن سورس از دیر باز

اپن سورس از دیر باز

نوشتهاز mn3 » شنبه اسفند 2, 87 1:55 am

چند وقت پیش مطلبی رو خوندم که میگفت تا قبل از اینکه قضیه بیل گیتس اتفاق بیفته همه نرم افزار ها اپن سورس بودن
ولی فقط شنیده بودم . دیروز خیلی اتفاقی داشتم یه گشتی تو یکی از دستگاههای محل کارم (من تو آزمایشگاه شیمی فلزات کار میکنم و این دستکاه هم به سیستم IBM مجهزه) میزدم . همینجوری شوخی شوخی تونستم سورس کد نرم افزاری رو که باهاش کار میکنم ببینم و خیلی راحت تغییرش بدم :o . اون روز بود که واقعا برای اولین بار تونستم اپن سورس رو لمس کنم . :P
mn3

نوشته: 22
پیوستن: دو شنبه دی 15, 87 1:34 am
Given: 7 thanks
Received: 4 thanks

The following user would like to thank mn3 for his or her post:
Ali_Gh

Re: اپن سورس از دیر باز

نوشتهاز Ali_Gh » شنبه اسفند 3, 87 5:36 pm

اگه این پست رو توی تاپیک حقایق عجیب یا داستان های خیالی می زدی، می گفتم خالی بستی!!! (نیشخند)
ولی این موضوع به این شدت که شما می گین هم نیست! قبل از ماجرای بیل گیتس، نرم افزار ها خیلی محدود بودن و هنوز سیستم عامل ها/سخت افزار ها قدرت پردازشی بالایی نداشتن و مثل امروز عرصه ی نرم افزار های تجاری بسیار گسترده و متفاوت نشده بود. به همین خاطر بود که بعضی از برنامه نویس ها (که تعداشون نسبت به امروز زیاد نبود) سورس رو هم کنار برنامه می گذاشتن. اگه به فیلم "Revolution OS" هم مراجعه کنیم، می فهمیم که قبل از تغییر رویه شرکت ها در مورد نرم افزار ها استالمن تنها کسی نبود که به روش اپن سورس (اون روزگار) کد می زد و هک می کرد.

به هر حال تاپیک خوبیه. اگه می شه جزئیات بیشتری از اون برنامه/نویسنده اش بگذاری، خیلی جالب میشه.
گروه کاربران ایرانی اینک اسکیپ
http://inkscape-ir.org
آکلینوکس
http://aqlinux.ir
Ali_Gh
مسئول جلسات

نوشته: 443
پیوستن: شنبه دی 7, 87 11:00 am
شهر: اهواز
Given: 58 thanks
Received: 197 thanks

The following user would like to thank Ali_Gh for his or her post:
mn3

Re: اپن سورس از دیر باز

نوشتهاز narcissus » شنبه اسفند 3, 87 8:05 pm

همونجور که Ali_Gh هم گفت اوایل اونقدر برنامه نویسی و سورسها مهم نبودن

کامپیوتر توی سخت افزار خلاصه میشد و شغلی به نام برنامه نویسی وجود نداشت و بعد ها که شکل گرفت خنده دار به نظر میامد . تا این که کم کم برنامه نویسی و نر افزارها جدی شدن و قانون کپی رایت هم سر و کلش پیدا شد . همش زیر سر ماکروسافت و بیل گیتس نبود ولی خوب اونها تاثیر زیادی روی انحصاری شدن برنامه ها داشتن .
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win
narcissus

نوشته: 224
پیوستن: شنبه دی 7, 87 3:33 pm
شهر: دزفول
Given: 25 thanks
Received: 69 thanks

برگشت به گفتگوی آزاد

اکنون هست