چرا از لینوکس استفاده می کنید؟

چرا از لینوکس استفاده می کنید؟

نوشتهاز Ali_Gh » دو شنبه اسفند 5, 87 10:42 pm

سلام به همه؛
همین چند دقیقه پیش یک پست توی یکی از تالار های گفتگوی ایرانی دیدم با این عنوان:: "مهاجرت از لینوکس به ویندوز" :o . نه، درست دیده بودم. :shock:
به نظرم ما کاربران لینوکس باید حتما دلیل خوبی برای استفاده از لینوکس داشته باشیم (حتی شاید چند دلیل) ولی باید اون دلایل رو بشناسیم. ما در کشوری هستیم که ویندوز با قیمت 1000 تومان قابل تهیه است. (شاید ارزانتر از یک توزیع لینوکس!!) در چنین کشوری و با توجه به مشکلاتی که پیش پای هر کاربر دسکتاپ لینوکسی قرار دارد، چرا یک ایرانی باید از سیستم عامل لینوکس استفاده کند؟

لطفا در پاسخ خود منظور فرمایید:
توزیعی که استفاده می کنید.
مدت زمانی که با لینوکس (صرفنظر از توزیع) کار کرده اید.
دلیل/دلایل استفاده از لینوکس.
از ویندوز کنار لینوکس استفاده می کنید یا نه؟

فقط خواهش می کنم، خوب در موردش فکر کنید...
گروه کاربران ایرانی اینک اسکیپ
http://inkscape-ir.org
آکلینوکس
http://aqlinux.ir
Ali_Gh
مسئول جلسات

نوشته: 443
پیوستن: شنبه دی 7, 87 11:00 am
شهر: اهواز
Given: 58 thanks
Received: 197 thanks

The following user would like to thank Ali_Gh for his or her post:
totia

Re: چرا از لینوکس استفاده می کنید؟

نوشتهاز moslem.b » دو شنبه اسفند 5, 87 10:59 pm

توی ویندوز همه چیز آماده دم دستم بود یه جورای دلمو زده بود هیچ چیز جدیدی توش نبود خودمم نمیتونستم اونجوری که دوست دارم تغییراتمو توش اعمال کنم ویروس زیاد داشت حالمو بهم زده بود

ولی اینجا یه حال و هوای خاصی داره احساس میکنم 100 سال عمر نیاز دارم تا یه کاربر حرفه ای تو لینوکس بشم چون خیلی چیزا داره که من بلد نیستم خلاصه بگم حس میکنم تو خونه ی خودمم تو ویندوز احساس غریبی میکردم

از سال 2006 با لینوکس آشنا شدم حدودا 1 ماهی ( شاید چند روز کمتر یا بیشتر ) هست که تمام کارامو تو لینوکس انجام میدم کلیم حال میکنم باش

در حال حاظر از اوبونتو با میزکار LXDE استفاده میکنم کلی هم فیض میبریم از محاسن لینوکس جون :D
ctrl+c
moslem.b

نوشته: 362
پیوستن: چهار شنبه دی 4, 87 4:51 pm
Given: 100 thanks
Received: 108 thanks

The following user would like to thank moslem.b for his or her post:
totia

نوشتهاز narcissus » سه شنبه اسفند 5, 87 2:44 am

توزیعی که استفاده میکنم ابونتو

مدت زمانی که با لینوکس کار میکنم تقریبا از مرداد ماه امسال .

از ترم دوم دانشگاه اسم لینوکس را شنیدم . ولی دی ماه سال پیش بود که نسبت به لینوکس کنجکاوتر شدم . و بعد بهمن ماه ۸۶ به بهانه ی درس شیوه ارائه . به دنبال لینوکس رفتم .

ولی چیزهایی بیش از یک سیستم عامل را پیدا کردم .

مفاهیمی که تحریک کننده بود . مثل ازادی , انسانی بودن .

شروع کردم سرچ و جستجو تا از ماجرا سر در بیارم . کم کم کلمات جدید شنیدم و معانی تازه . همشون جذاب بود و جالب و فکر بر انگیز . در باره اوپن سورس و نرم افزار ازاد , تاکس :D , لینوکس , ریچالد استالمن و انحصار , گنو ..................................

یکم سرم گیج رفت تا این پازل رو تکمیل کردم . و بعد لینوکس برام یه چیزی بیش از سیستم عامل بود . یه چیز جالب پر معنی و هیجان انگیز + به قول یکی از دوستان وبلاگ نویس لینوکس یعنی دردسر و خیلی ها دیوانه ی دردسر هستند .
از همون اول هم میدونستم با راحتی باید خدا حافظی کرد . و قرار نیست یه چیزی باشه مثل ویندوز. توی لینوکس نباید دنبال ویندوز بود .

چیزی که کاربرای لینوکس را نگه میداره هر چیزی میتونه باشه ولی مطمعنا راحتی نیست . ;)

از وقتی هم که ابونتو را نصب کردم و /home را جداگانه زمان پاتیشن بندی ساختم . یادم نمیاد بک اپ گرفته باشم :?: :!: :D
فلشم هم برا وبندوزیا = با دردسره
دیگه ؟؟؟؟ :roll:
معنی سیتم عامل را هم بهتر دارم میفهمم

ویندوزم هم کنار لینوکس نصبه برا این تکلیفها دانشگاه که vb میخواد و .net . و این فایلها docx :!:
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win
narcissus

نوشته: 224
پیوستن: شنبه دی 7, 87 3:33 pm
شهر: دزفول
Given: 25 thanks
Received: 69 thanks

The following user would like to thank narcissus for his or her post:
totia

نوشتهاز itline » سه شنبه اسفند 6, 87 11:03 am

narcissus نوشته است:

در مورد مفهموم انسانی بودن لینوکس میشه بیشتر توضیح بدید ؟ :roll:
itline
گروه راهبران وب‌سایت

نوشته: 269
پیوستن: یک شنبه دی 1, 87 10:24 pm
Given: 53 thanks
Received: 71 thanks

نوشتهاز narcissus » سه شنبه اسفند 6, 87 3:40 pm

itline نوشته است:
narcissus نوشته است:

خوب بزار این تیکه رو از زبان ریچالد استالمن بگم .

توی فیلم انقلاب اوپن سورس ریچالد استالمن میگه :

((وقتی من بچه بودم و به مدرسه میرفتم . معلم ها سعی میکردن شریک شدن را به ما یاد بدند . انها میگفتند اگر شکلات با خودتون میارید نمی تونید تنهایی همش را بخورید . باید با بچه های دیگر تقسیم کنید . ولی حالا دولت میگه که معلم ها باید به بچه ها یاد بدن . که مجوز ها را بپزیرند . اگه کسی نرم افزارها را به مدرسه ببره میگن " وای نه اونرا به کسی نده !" اگر به کسی بدی معنی اش این است که سرقت کردی و یعنی باید بری زندان ." جامعه نباید اینجوری باشه ما به حسن نیت نیاز داریم . به اراده ی کمک به بقیه مردم نیاز داریم . دست کم وقتی که چندان کار سختی نیست . چون اساس جامعه اینه . منبع اساسی اینه . این چیزیه که عوض جنگل هرکی هرکی یک جامعه رو برای ما میسازه . ))

خوب هیچکی دوست نداره ازادی استفاده از وسیلشو ازش بگیرن اونم تا محدوده ای که حقشه .

برای همین وقتی اون زمان داشتم فلسفه ی اوپن سورس و نرم افزارهای ازاد را میخوندم چیزهای انسانی درش دیدم .

(گرچه ما تو کشورمون نه طعم کپی رایت را چشیدیم و نه اوپن سورس را چون قانون هامون در این زمینه سفت و سخت و جالب نیست )
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win
narcissus

نوشته: 224
پیوستن: شنبه دی 7, 87 3:33 pm
شهر: دزفول
Given: 25 thanks
Received: 69 thanks

The following user would like to thank narcissus for his or her post:
itline

نوشتهاز rosenth » شنبه اسفند 16, 87 12:00 am

من لینوکس رو فقط خاطر کیفیتش استفاده میکنم
rosenth

نوشته: 132
پیوستن: سه شنبه دی 3, 87 10:50 am
Given: 15 thanks
Received: 57 thanks

The following user would like to thank rosenth for his or her post:
totia

نوشتهاز mrym » شنبه اسفند 17, 87 10:11 pm

itline نوشته است:
narcissus نوشته است:

این مطالب رو از وبلاگ جادی نقل می کنم. همون چیزایی رو که من می خواستم بگم خیلی زیباتر گفته:
"اندیشه محوری لینوکس این است: یک سیستم عامل مبتنی بر یونیکس با مجوز جی پی ال.

اندیشه محوری مجوز جی پی ال این است: حق دارید استفاده کنید، حق دارید متنش را بخوانید، حق دارید تغییرش بدهید،‌ حق دارید به دیگران بدهیدش.
لینوکس یکی از تبلورهای اندیشه آزادی در دنیای نرم افزار است و مدعی ست: آدم‌های آزاد جهان بهتری خواهند ساخت."

در مجموع خواستم بگم استفاده من از لینوکس بیشتر از اینکه مربوط به کیفیتش باشد تلاشی برای رسیدن به همین دنیای آزاد است که کمی دست نیافتنی می نماید!
از اوبونتو استفاده می کنم. دو سالی میشه که با لینوکس آشنا شدم ولی حدودا یکی دو ماهه که جدی تر دارم دنبال می کنم. از ویندوز هم استفاده می کنم.
mrym

نوشته: 16
پیوستن: پنج شنبه دی 12, 87 2:22 pm
Given: 3 thanks
Received: 10 thanks

The following user would like to thank mrym for his or her post:
totia

نوشتهاز moslem.b » شنبه اسفند 17, 87 11:39 pm

من موندم چرا بزرگان لینوکس که چنین افکار و ایده های به این بزرگی رو به وجود آوردن بعضی وقتا یه حرفایی میزنن که آدم از اوپن سورس زده بشه

لینوس توروالدز خالق هسته سیستم عامل گنو/لینوکس بعد از استفاده از میزکار KDE به مدت چندین سال مدوام بالاخره به سوی میزکار گنوم بازگشت . لینوس توروالدز در ابتدای رشد و گسترش میزکارهای گرافیکی گنو/لینوکس ابتدا از کاربران میزکار گنوم بود که بعد از ۲ سال استفاده از این میزکار تمایلات خود را به سوی KDE نشان داد و در طی این سال هایی که وی از کاربران KDE بود بعضا کاربران میزکار گنوم را در مصاحبه ها و گفته های خودش افرادی گیچ و احمق معرفی می کرد !!!!
ctrl+c
moslem.b

نوشتهاز rosenth » یک شنبه اسفند 18, 87 8:53 am

از بس توی کتابای معارف اسلامی زندگی بزرگان و معصومین رو خوندیم فکر میکنیم هر کی یه کاری کرد توی اون زمینه معصومه. همین استالمن رو فقط میشه روی تبیین GPL اش حساب کرد و نگیم هر برنامه ای که میسازه دیگه خداس. هر کسی سرور خودشه
rosenth

نوشته: 132
پیوستن: سه شنبه دی 3, 87 10:50 am
Given: 15 thanks
Received: 57 thanks

The following user would like to thank rosenth for his or her post:
totia

نوشتهاز moslem.b » یک شنبه اسفند 18, 87 9:27 am

rosenth نوشته است:از بس توی کتابای معارف اسلامی زندگی بزرگان و معصومین رو خوندیم فکر میکنیم هر کی یه کاری کرد توی اون زمینه معصومه. همین استالمن رو فقط میشه روی تبیین GPL اش حساب کرد و نگیم هر برنامه ای که میسازه دیگه خداس. هر کسی سرور خودشه

وقتی یه نفر همچین بنیان بزرگی رو به اسم آزادی نرم افزار و دنیای متن باز پی ریزی میکنه باید انقدر ادب داشته باشه که . . .
ctrl+c
moslem.b

پس

برگشت به گفتگوی آزاد

اکنون هست

;کسانی که اکنون در این تالار هستند: کاربری نام ننوشته است کاربر و 2 میهمان