پیشنهادهای مربوط به بخش های مختلف تالار و سایت

نظرها و پیشنهادهای پیرامون فعالیت‌ها و بخش‌های گوناگون گروه

Re: پیشنهادهای مربوط به بخش های مختلف تالار و سایت

نوشتهاز moslem.b » چهار شنبه بهمن 23, 87 6:03 pm

[quote="AMIN_RPG"][quote="itline"]نظر شخصی من اینه که ویکی در حال حاضر برای ما سنگ بزرگیه ، خوب اگه واقعا نیت بچه ها تولید محتواست پس بهتره این انرژی و دانش تیکه پاره نکنیم و اگه واقعا قراره روی ویکی کار بشه خیلی خیلی بهتره که سراغ ویکی اوبونتو ایران بریم و اون رو گسترش بدیم چون همونطور که میدونید اساس کار ویکی بر کاربران است و مسلما اونجا کاربران بیشتری داره که بهتره میتونند به پیشرفتی که مد نظرمونه کمک کنن ضمن اینکه الان اونجا بصورت یک منبع و مرجع تبدیل شده پس اگر واقعا هدف ما کمک به جامعه کاربری بهتره اون رو جلوی دید تعداد زیادی از کاربران قرار بدیم.[/quote]

بنا بر این اینجا رو تعطیل می کنم و میریم اوبونتو ایران. همه نرم افزارهای اپن سورس رو هم ول میکنیم میچسبیم به اوبونتو[/quote]

کجا بابا بازم که دارین زود قضاوت میکنید !

بهتره جلسه ی بعدی توی اون وقت اضافه ای که قراره در نظر گرفته بشه در موردش بحث بشه

لطفا" اگه موافقین به منشی جلسه ( نارسی ) بگید یه وقت واسش در نظر بگیره
ctrl+c
moslem.b

نوشته: 362
پیوستن: چهار شنبه دی 4, 87 4:51 pm
شهر: اهواز
Given: 100 thanks
Received: 108 thanks

نوشتهاز Ali_Gh » چهار شنبه بهمن 23, 87 11:29 pm

با اجازه بزرگتر های جمع من می خوام دیدگاه ها رو خلاصه مطرح کنم.
دیدگاه اول : وبلاگ واسه ما خوبه چون جمع و جوره و بازخورد بهتری توی موتورهای جستجو می ده ولی ویکی، زیادی بزرگه و باعث می شه تلاش بچه ها برای تولید محتوا پخش و گسترده بشه. اگه هم وبلاگ و ویکی رو با هم شروع کنیم دیگه کاملا اوضاع از دستمون خارج میشه.

دیدگاه دوم: ویکی تمام نیازهای ما مبنی بر اینکه هر کس مطلب مناسب بگذاره و همه بتونن ویرایشش کنند رو تحقق می بخشه در واقع ویکی نمونه بارز دموکراسی لاگ می شه. ولی وبلاگ به خاطر اینکه زیادی جمع و جوره و به نوعی سلسله مراتب دسترسی توش مطرحه این هدف رو پوشش نمی ده. طرفداران این دیدگاه، تا الان مخالفتی با راه اندازی مشترک وبلاگ و ویکی نداشته اند.

دیدگاه سوم: ویکی و وبلاگ هیچ تعارضی با هم ندارند. ما می تونیم در کنار وبلاگ، ویکی هم داشته باشیم. مسولیت ویکی به عده طرفداران ویکی باشه، مسولیت وبلاگ هم به دست وبلاگ نویسان.

بررسی نقاط مشترک:
هر سه دیدگاه اشاره به تولید محتوا دارند. به قول یک ضرب المثل انگلیسی "برای خواستن مقصود، باید ابزار رو خواست". به نظر همه به این توافق رسیده اند که محیط آن لاین و به طور دقیقتر وب بهترین گزینه برای ارائه محتوا می باشد.

یک اختلاف:
به نظر دیدگاه اول با دیدگاه های دوم و سوم در تضاد است. این دیدگاه ضمن نگرانی از گسترده شدن کار و دلسرد شدن اعضا با دیدن صفحات خالی ویکی، وبلاگ را راهکاری مناسبتر برای عرضه محتوا معرفی می کند.

بیاید یکبار دیگر با دقت ابزار ها را بررسی کنیم {خواهش می کنم سعی کنید/کنیم/کنند این ویژگی ها رو بررسی و کامل کنید/کنیم/کنند}:
وبلاگ :
مزیت ها:
- بازخورد بهتری در موتور های جستجو دارد
- امکان سازماندهی اطلاعات در آن آسان است
- امکان کار گروهی در آن در نظر گرفته شده است
- نیازی به فضا و دامنه ندارد. (الصاق دامنه اختیاری است)
معایب:
- هر شخص می تواند مطلب خودش را ویرایش کند/ البته مدیر اصلی می تواند مطالب همه را ویرایش کند :|
- امکان دسته بندی گسترده مطالب در وبلاگ مشکل است.
- وبلاگ ذاتا برای نوشتن خاطرات استفاده می شود/می شده و جنبه رسمیت آن کمتر است.
-
ویکی:
مزیت ها:
- همه می توانند مطالب را ویرایش کنند (تغییرات با نظر نویسنده اصلی اعمال میشود :x )
- ویکی اساسا با ویکی پدیا که یک دانشنامه آزاد است شکل گرفته و به عنوان یک مرجع شناخته می شود.

معایب:
- گستردگی بیش از حد ویکی می تواند در نگاه اول کاربران مشتاق را ذوق مرگ کند!! :oops:
...
لطفا طرفداران هر دیدگاه به مزایا و معایب هر کدوم از این ابزار ها اضافه کنند که ان شاء الله شفاف سازی بشه و توی رای گیری ابزاری بی خودی رای نیاره!! :roll: :mrgreen:
گروه کاربران ایرانی اینک اسکیپ
http://inkscape-ir.org
آکلینوکس
http://aqlinux.ir
Ali_Gh
مسئول جلسات

نوشته: 443
پیوستن: شنبه دی 7, 87 11:00 am
Given: 58 thanks
Received: 197 thanks

نوشتهاز itline » پنج شنبه بهمن 23, 87 12:38 am

دارک عزیز اول خدمتتون عرض کنم که ماهیت وبلاگ و ویکی کاملا جدا و متفاوت است پس نمیشه انها رو با هم مقایسه کرد بلکه الان بحث روی شیوه ارائه محتواهای تولید شده است.

با معایبی که برای وبلاگ نوشته اید مخالفم:
1- هر کسی میتونه نوشته های دیگران رو نیز ویرایش کنه و این با توجه به تعیین سطح دسترسی براحتی قابل انجام هست ( که البته بر خلاف ویکی میتونه نیازی به تایید نویسنده اصلی هم نداشته باشه )
2- منظورتون رو از دسته بندی گسترده متوجه نشدم بیشتر توضیح دهدی
3- خیر گذشت آن زمان دور بهتر از عصر وبلاگهای بلاگفایی بیرون بیاید الان حجم زیادی از محتوای وب را وبلاگها تشکیل میدهند

و البته خدمتتون عرض کنم که کار با وبلاگ در مقایسه با ویکی شدیدا ساده تر و راحت تر است

در مورد مزیت دوم ویکی ، در واقع همین مورد هست که کار رو سخت میکنه چون یک مرجع باید کامل و جامع و تا حد امکان بدون نقص باشه

الان دو مورد داریم
1- ارائه و نشان دادن مطالب نوشته شده دوستان که نیازی به جامع و کامل شدن ندارد >>>> میشه از فروم یا وبلاگ استفاده کرد
2- نوشتن مقالات و راهنماهای مرجع >>>> که میشه در قسمت مقالات سایت ارائه داد (پس از کامل شدن البته)
ولی اگر نیت به ویکی نوشتن و گسترش اونه چه بهتره که به جای شروع کردن از صفر ابتدا به گسترش ویکی های موجود بپردازیم مثلا امیر گفته بود که یک لیست از نرم افزارهای معادل تهیه کنیم که بچه ها تکمیلش کنند خوب یک همچین چیزی تو ویکی اوبونتو ایران هست
http://wiki.ubuntu-ir.org/SoftwareEquivalents

همونطورکه قبلا گفتم منظور من از مطرح کردن طرح وبلاگ چیز دیگه بود که با صحبت های دوستان فکر میکنم در این مورد نمیتونه کار گشا باشه
برای نصب ویکی هیچ وقت دیر نیست اما بنظر ابتدا خوب روی اون بحث و گفتگو کنید و ببینید آیا واقعا داشتن اون لازمه یا خیر
itline
گروه راهبران وب‌سایت

نوشته: 269
پیوستن: یک شنبه دی 1, 87 10:24 pm
Given: 53 thanks
Received: 71 thanks

نوشتهاز moslem.b » پنج شنبه بهمن 24, 87 12:36 pm

میشه یه کاری کنید وقتی پیغام خصوصی میاد بصورت چشمک زن یا یه صفحه ی کوچیک اطلاع رسانی کنه ؟
ctrl+c
moslem.b

نوشته: 362
پیوستن: چهار شنبه دی 4, 87 4:51 pm
Given: 100 thanks
Received: 108 thanks

نوشتهاز Ali_Gh » پنج شنبه بهمن 24, 87 3:22 pm

کد: گزینش همه
دارک عزیز اول خدمتتون عرض کنم که ماهیت وبلاگ و ویکی کاملا جدا و متفاوت است پس نمیشه انها رو با هم مقایسه کرد بلکه الان بحث روی شیوه ارائه محتواهای تولید شده است.

موافقم، بحث بر سر بهتر بودن یا بدتر بودن یک ابزار نیست. مسئله اینه که کدوم ابزار/ابزار ها مناسبترین گزینه برای لاگ در حال توسعه ما هست/هستند. به نظرم بهتره ویژگی ها رو بررسی کنیم و مزایا و معایب رو کلا بی خیال بشیم!!

1- هر کسی میتونه نوشته های دیگران رو نیز ویرایش کنه و این با توجه به تعیین سطح دسترسی براحتی قابل انجام هست ( که البته بر خلاف ویکی میتونه نیازی به تایید نویسنده اصلی هم نداشته باشه )

البته این موضوع منوط به این هستش که ویرایش کننده، سطح دسترسی مناسب رو داشته باشه. (یعنی یک سوم شخصی که تازه وارد لاگ شده و قصد ویرایش مطلبی رو داره باید حتما یک سطح دسترسی تعریف شده تهیه کنه)

2- منظورتون رو از دسته بندی گسترده متوجه نشدم بیشتر توضیح دهدی
3- خیر گذشت آن زمان دور بهتر از عصر وبلاگهای بلاگفایی بیرون بیاید الان حجم زیادی از محتوای وب را وبلاگها تشکیل میدهند

2- منظورم از دسته بندی گسترده ساختاری منظم شبیه دایرکتوری های موتور جستجو بود/هستش.
3- مقصود من اشاره به عصر خاصی از دوران وبلاگ نبوده، منظورم ماهیت وبلاگ هستش. ببینید اساسا وبلاگ با هدف ارائه خاطرات روزانه شکل گرفت واین رو قبول دارم که الان به هیچ نمی شه به دید دفترچه خاطرات به پدیده وبلاگ نگاه کرد؛ ولی ویکی از ابتدا با هدف اطلاع رسانی جامع و سازمان یافته تشکیل شد و هنوز هم کمابیش به همون سمت حرکت می کنه.

من در مورد تکمیل ویکی های موجود یک نوع آزردگی احساس می کنم. اگه قراره ما تلاش کنیم، چرا نتیجه در یک سایت دیگه نمایش داده بشه؟ :x
چه اهمیتی داره که ویکی ما ناقص باشه؟ :| بالاخره که کامل میشه! ویکی پدیا هم از روز اول 400 تا سرور نداشت/نداشته. بالاخره زمان همه چیز رو حل می کنه. :!:
البته این دلیل نمیشه که وبلاگ هم بد باشه!! {فکر کنم مشخص شد طرفدار کدوم دیدگاه هستم، نه؟!! شما 3 شو بگیرید ;) }
گروه کاربران ایرانی اینک اسکیپ
http://inkscape-ir.org
آکلینوکس
http://aqlinux.ir
Ali_Gh
مسئول جلسات

نوشته: 443
پیوستن: شنبه دی 7, 87 11:00 am
Given: 58 thanks
Received: 197 thanks

نوشتهاز itline » پنج شنبه بهمن 24, 87 3:58 pm

من در مورد تکمیل ویکی های موجود یک نوع آزردگی احساس می کنم. اگه قراره ما تلاش کنیم، چرا نتیجه در یک سایت دیگه نمایش داده بشه؟

اپن سورس یعمی همین ؛ همه برای هم تلاش میکنند و به هم سود میرسونند ، اون ها کاشتند و ما خوردیم حالا ما می کاریم اونها میخورند در واقع همه میکارند و همه میخورند !!!

موردی نیست اگر نظر اکثریت بر داشتن ویکی هست نصب خواهد شد، منتهی اول ببینید همگی موافق هستند که بعد از نصب کسی نگه چرا ویکی نصب شد و چرا فلان کار نشد تا کارها و وقت و انرژی ضایع نوشد
itline
گروه راهبران وب‌سایت

نوشتهاز itline » پنج شنبه بهمن 24, 87 4:27 pm

میشه یه کاری کنید وقتی پیغام خصوصی میاد بصورت چشمک زن یا یه صفحه ی کوچیک اطلاع رسانی کنه ؟

انجام شد
itline
گروه راهبران وب‌سایت

نوشتهاز narcissus » پنج شنبه بهمن 24, 87 7:58 pm

نقل قول ها مشکل پیدا کرده ؟
first they ignore you